Hogy készülnek a Pangolin ékszerek?

Minden nálunk készülő ékszer, a porcelánintarziás darabok is egyszerű aranyrúdként kezdik életüket. Ez az aranyrudacska a megrendelő igénye szerinti finomságú (14k, 18k) és lehet fehér, sárga, vörös, vagy akár rozé színű arany, különleges esetekben az aranyrudat is mi magunk ötvözzük színaranyból és egyéb fémekből.

A színaranyból készülő, legszebb rózsaszínű un. rozé ötvözet megszületésének főbb pillanatai az 1-5. képen láthatóak.

Hogy készülnek a Pangolin ékszerek?

A gyűrű kialakítása

Miután a kívánt súlyú aranyrúd a kezünkben van, elkezdődik az ékszer korpuszának (pl. gyűrű testének) kialakítása. Ezt a munkafolyamatot is kizárólag hagyományos módszerekkel hajtjuk végre. A rudacskát hengereljük, hajlítjuk, kalapáljuk, lágyítjuk, forrasztjuk, edzzük, fűrészeljük, reszeljük, csiszoljuk..., mindaddig, míg el nem jutunk a kívánt méretű, szélességű, vastagságú és súlyú, nyers aranygyűrűig.

Ennél a munkafázisnál sem alkalmazunk semmiféle tömeggyártási eljárást, mint öntés, préselés, stb. Ily módon garantáljuk, hogy ékszereink anyagszerkezete a lehető legtömörebb legyen, ezáltal a kész ékszer is garantáltan minőségi alapanyagból készül és igen tartós, a gyakorta szivacsos szerkezetű öntvényeknél számottevően ellenállóbb lesz. A főbb lépések az 5.-15. képen láthatók.

Marási fázis

A nyers, finommegmunkálásra váró ékszer ezután a marási fázisba kerül. Itt a gyűrűt egy soktengelyes CNC marógéppel munkáljuk meg. Miután a gyűrűt elhelyeztük a marógépbe, az a motívumokat igen nagy pontossággal (0,01mm) marja bele a felületbe, a kívánt mélység(ek) eléréséig. Ez a folyamat néha csupán 1-2 órát vesz igénybe, de egyes modelleknél ez a folyamat akár több, mint fél napig is eltarthat. 16.-20. kép.

A marás után az ékszer kimart részeinek felületét egy speciális homokfúvó berendezéssel teljesen homogén, de durva felületté alakítjuk. Ez a munkafázis biztosítja, hogy a porcelánintarzia a lehető legnagyobb felületen érintkezzen a nemesfémmel. Ily módon az elkészült ékszer a lehető legtartósabb, mechanikai hatásokkal szemben a igen ellenálló lesz. 17-20. kép.

kep
kep
kep
kep
kep
kep
kep

Az intarzia felépítése

Ezzel el is érkeztünk az ékszer megalkotásának legkényesebb pontjáig, ami nem más, mint a Colorit porcelánintarzia felépítése. Ez a folyamat nagyfokú, precizitást és páratlan kézügyességet követel az ezzel foglalkozó ötvös kollégánktól. A colorit valójában, egy, a fogászatban is használatos porcelán töméshez nagyon hasonló, összetett kerámiakompozit. A colorit összesen 22 féle gyári színben és 16 féle kiegészítő adalékkal  kerül forgalomba. Minden egyes színárnyalatot, színátmenetet, fényjátékot (metál fény, gyöngyház fény, UV hatás) ezekből az összetevőkből, mi magunk komponálunk meg. Ebben a munkafázisban kizárólag kollégánk szakértelmére és egy ezred gramm pontosságú drágakőmérlegre hagyatkozunk. (21.kép)

Az ékszerek kimart felületeibe a colorit színeket aprólékos munkával, számos rétegben visszük fel oly módon, hogy minden egyes részletet külön- külön fotopolimerizálunk, majd végül, mikor az ékszer teljes kitöltendő felszínét elkészítettük, az egész tárgyat egy speciális folyadékba merítjük. A végső fotopolimerizálást ezzel a fürdővel együtt végezzük el, míg az ékszert díszítő colorit intarziák elnyerik végső szilárdságukat és porcelán keménységüket. (22.-27.kép)

Finomítások

Miután az ékszer és színes díszítéseit így egybeolvasztottuk, már bátran nekikezdhetünk az utolsó előtti lépésnek, ami a tárgy finom kidolgozása. A Colorit porcelánintarzia és minden egyéb zománc, műgyanta stb. közötti óriási különbség itt nyilvánul meg először a colorittal intarziált ékszereinken az aranyat, és a berakást egybereszeljük, hagyományos módon felcsiszoljuk, majd polírozzuk. Végezetül, a tökéletesen tükörfényes felület elérése érdekében egy különleges, gyémántporos polírpasztával fényeesítjük a felületet.(28.-33.kép)

Bizonyos esetekben az ékszert ismét a CNC marógépbe helyezzük és magába a colorit porcelánintarziába újabb mintákat marunk. (34.-35.kép)

Nincs olyan zománc, műgyanta, vagy festék, mely egy ilyen eljárást elviselne, vagy akár csak az ékszerben kialakított helyén maradna, a Colorit viszont tökéletesen alkalmas ilyen megmunkálásra. Valójában ékszereink berakásai keményebbek, mint az őket magukba foglaló nemesfémek bármelyike, így csiszolással és polírozással nem tönkretesszük őket, hanem így érhetjük el, hogy tökéletesen egyenletes, makulátlanul fényes, egybefüggő felületűek és semmivel össze nem téveszthető egyedi megjelenésűek legyenek.

Briliánsok

A Pangolin ékszerek briliánsai. Számos ékszerünkben díszítő briliánsok is helyet kapnak. Ezek a briliánsok a Pangolin kollekció esetében kizárólag kiváló és tökéletes csiszolású, rendkívül fehér és nagy tisztaságú gyémánt-briliánsok (E,F,G/VVS1-VS1, id-ex).

A köveket drágakőfoglaló kollégánk, közel 30 év szakmai tapasztalattal, egyesével, drágakőfoglaló mikroszkóp alatt illeszti be helyükre. A kövek rögzítése szigorúan, hagyományos, mechanikai úton történik. (36.-40.kép)

Ezek a briliánsok tehát ténylegesen egyesével, kézzel vannak az ékszerekbe, befoglalva. Semmilyen körülmények között sem alkalmazunk különféle vegyi kötőanyagokat, ragasztókat, előre elkészített brillekkel együtt leöntött és beforrasztható foglalatokat vagy bármely más, előre elkészített megoldást. Így biztosítjuk, hogy a Pangolin ékszereket díszítő briliánsok, jó eséllyel hosszú évtizedekig a helyükön is maradnak, úgy és abban a formában, ahogyan azt mi elkészítettük.

Felület kezelés

Mint minden valódi, komoly ékszermárka, elkészült ékszereinket végezetül felületkezeljük. Ez nem mást takar, mint, hogy a kész tárgyat egy speciális galvánfürdőbe helyezzük, ahol aranyat, ródiumot elektrolizálunk a felületére. Miért van erre szükség? Ha bárki belegondol, hogy hogyan is készül pl. a fehérarany, akkor arra a következtetésre jut, hogy a fehéraranyat is színaranyból kell ötvözni. A színarany viszont rendkívül intenzív sárga színű nemesfém. Ily módon magától értetődik, hogy bármilyen szép, un. fehér-fémekkel ötvözzük is, a fehérarany ötvözet minden esetben kissé szürkés-sárgás árnyalatot mutat. Ahhoz, hogy elérjük a tökéletesen fehér színt, ebben az esetben az arany felületére egy másik, hófehér és igen ritka nemesfémet, azaz ródiumot viszünk fel, galvántechnikai módszerekkel. Ékszereink így nyerik el végső, tökéletesen homogén és csillogó felületüket.

Minőségbiztosítás

A nemesfém ékszerek minőségbiztosítását 2 dolog garantálja. Az egyik, a mi saját gyártói fémjelünk (mesterjel), valamint nemesfém finomságjelző bélyegünk. Ez a 2 lenyomat minden egyes Pangolin ékszerben megtalálható. Ezen kívül, minden egyes ékszerbe belekerül egy hivatalos állami fémjel. Ez országonként változó, de ezt a bélyeget minden esetben az adott ország állami nemesfémjelző hivatala üti be az ékszerekbe, lézeres, karcpróbás, vagy egyéb alapos anyagvizsgálat után. Ez az állami fémjel garantálja az ékszer eredetét és a nemesfém finomságát egyaránt.

Ezek a fémjelek együtt garantálják partnereink és ügyfeleink felé, hogy a birtokukba került Pangolin ékszerek megfelelnek a legmagasabb nemzetközi minőségi elvárásoknak, valamint azt, hogy valóban eredeti Pangolin ékszerről és nem egy olcsó hamisítványról van szó. Itt is felhívjuk meglévő és leendő ügyfeleink figyelmét, hogy amennyiben a fenti bélyegek bármelyike hiányzik egy ékszerből, úgy azt inkább ne vásárolja meg, mert feltehetőleg hamisítványról van szó.